
PIERWSZA CZĘŚĆ
pierwsza część badania odbywa się przy użyciu testów określających cechy osobowości, temperamentu, sprawności umysłowej, koncentracji i podzielności uwagi

DRUGA CZĘŚĆ
druga cześć badania jest to cześć techniczna, która dokonywana jest na sprzęcie aparaturowym, dzięki czemu psycholog będzie w stanie ocenić sprawność psychomotoryczną

Do badania konieczne będą:
1. Dowód osobisty
2. Prawo jazdy
3. Skierowanie na badania (jeżeli się takie otrzymało)
4. Okulary bądź soczewki (jeżeli badany ma zdiagnozowaną wadę wzroku)
Czy każde badanie wygląda tak samo?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: Niezupełnie. Badania dla kierowców zawodowych wyglądają podobnie. Psycholog analizuje zbiór cech, które są istotne ze wglądu na specyfikę zawodu. Jest to na przykład jazda na długich trasach czy zmęczenie. Jednakże inny jest dobór testów osobowości. Wtedy rozmowa z psychologiem przebiega inaczej. Tutaj głównych tematem rozmowy jest powód skierowania na testy psychologiczne.
Istnieją dwa rodzaje testów. Pierwszy z nich to pytania i odpowiedzi. Mają za zadanie sprawdzić jaką jesteś osobą. Czy lubisz ryzyko, a może od niego stronisz? Jesteś wstanie nad sobą zapanować w kryzysowych sytuacjach, czy trudno ci okiełznać emocje?
Drugim typem testów są zadania do wykonania. Oceniają twoje myślenie logiczne. Takie zadania wyglądają różnie. Będziesz musiał na przykład dopasować fragment do całości.
W pracowni również wykonywane są zadania za pomocą specjalistycznych aparatów. Tutaj sprawdzana jest reakcja na na światło lub dźwięk. Bada się również refleks czy zręczność.
